Pascal – Funkce


Programování minulého dílu bylo zakončeno procedurou a je načase se vrhnout na funkce.

Ukážeme si jak funkce vypadá včetně jejích parametrů. Tak jdeme na to! 
 
Funkce
Funkce mají stejnou syntaktickou stavbu jako procedury akorát ještě vrací nějaké hodnoty. Například po sečtení dvou čísel vrátí výsledek. 
 
Syntaxe: 
function nazev(parametry): datový typ
begin
 // příkazy
end;

Vytvořil jsem jednoduchý příklad, který využívá funkcí. Program vyčkává na zadání dvou čísel od uživatele. Tyto čísla jsou použita při výpisu výsledku funkce scitani. Kde za scitani se v závorkách nachází c1 a c2. Tyto dvě proměnné nesou dvě čísla, která ve funkci jsou přiřazena typům ‚a‚ a ‚b‚. Ty vypočítají výsledek a uloží ho do proměnné scitani. Program se okamžitě navrátí k původnímu volajícímu řádku, vypisující výsledek a vypíše ho. Vypadá to takto:

program pocitani;            // Název programu

var c1,c2:integer;           // Deklarace proměnných pro vstup hodnot

function scitani(a,b:integer):integer;
begin
  scitani := a + b;       { vysledek zapisuje do promenne 'scitani',ktera ma datovy typ 'integer'}
end;

begin
 writeln('Program pro scitani');
 write('Zadejte A: ');           // Vstup první hodnoty
 readln(c1);
 write('Zadejte B: ');
 readln(c2);                // Vstup druhé hodnoty

 writeln();                // Odřádkuje
 writeln('Vysledek je: ',scitani(c1,c2)); // Přiřadí proměnným ve funkci (a,b) hodnoty z proměnných (c1,c2) a vypíše výsledek
 readln();
end.

Funkce vypadají složitěji než procedury, ale je to jednoduché, zkuste si tento program co jsem vytvořil napsat krok po kroku a uvidíte, že pochopíte princip funkce. Aby jste tomuto rozuměli, je potřeba si příklad vyzkoušet. V případě nejasností, lze komentovat tento příspěvek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pascal se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>