Pascal – Cyklus While

Minule jsme trénovali aritmetické operátory, zadal jsem také nějaké úkoly, jejiž řešení bude zveřejněno po sedmi dnech programování v Pascalu. Tento díl, je věnován cyklu While. Popíšeme si syntaxe a završíme to nějakým příkladem s dalším domácím úkolem.

Cyklus While

Cykly slouží především k nějakému opakování nějaké činnosti dokud nebude splněna například podmínka. While cyklus funguje do doby dokud podmínka je splněna. Pokud podmínka již neplatí While cyklus už nefunguje a poté následují další řádky za oblastí cyklu.

Přirovnejme si While cyklus k běžnému životu:

Jestliže se vaří voda v konvici, vyčkávej na její dovaření 1s. Ve chvíli kdy je voda dovařena, podmínka již neplatí, tak následují další postupy (např. zalití hrnku s čajem). 

V programovém světě to funguje dost podobně. Nejdříve si tedy ukážeme syntaxi takového While cyklu. Syntaxe:

while (podmínka) do
begin
 // příkazy uvnitř cyklu
end;

Příklad použití:

while a >= 5 do             // Dokud 'a' je menší nebo rovno pěti opakuje cyklus
begin                  // Začátek bloku cyklu
 writeln(a);              // Vypíše aktuální hodnotu za 'a'
 a := a + 1;              // Přičte proměnné 'a' jedničku 
end;                  // Konec bloku cyklu

Popis: Program na začátku bude mít definované že proměnná ‚a‘ = 0. Program vypíše v cyklu, že ‚a‘ má hodnotu 0 a přičte k nule jedničku. V tuto chvíli má proměnná ‚a‘ hodnotu 1. Program zkontroluje znova zda proměnná ‚a‘ je menší nebo rovna pěti. Pokud ano, pokračuje v cyklu, dokud proměnná ‚a‘ nemá hodnotu 6. Pak se cyklus ukončí protože proměnná ‚a‘ nebude menší nebo rovna pěti

Domácí úkol:

 1. Napište program, který vypíše násobilku dvěmi
 2. Napište početní program (sčítání,násobení,odčítání,celočíselné dělení), kde tyto volby budou v Menu. Početní operace budou v podmínkách. While cyklus musí udělat, aby se program po výpočtu neukončil, ale vrátil do Menu. Samozřejmě nesmí zde chybět volba i pro Ukončení programu.
Příspěvek byl publikován v rubrice Pascal se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>