Pascal – Cyklus FOR


Předchozí článek byl zakončen cyklem While. Tentokrát se seznámíme s cyklem For. Nebude chybět ani praktická ukázka.

Cyklus FOR

Cyklus For se využívá především pokud víme, kolikrát se musí program opakovat. While cyklus narozdíl od For má výhodu v tom, že u něj je jedno jakou hodnotu má proměnná. Vypíše klidně tisíce čísel dokud prostě podmínka není splněna. While cyklus je použitelný třeba u knihy. Otevřeme na libovolné stránce a pokud hledáme konkrétní stránku, tak buď přičítá a nebo odečítá. For cyklus má pevně zadanou proměnnou kolikrát se zopakuje.

Syntaxe:

for (přiřazení) to (podmínka) do
begin
   // příkazy
end;

Příklad použití:

for a := 0 to a = 10 do
begin
   writeln(a);
end;

Popis: Program vypíše čísla od 0 do 5. Pokaždé při opakování cyklu se hodnota proměnné ‚a‘ zvedne o jedničku. Program má definovanou dolní mez odkud začne … k číslu na kterém skončí. Tolikrát kolikrát se zopakuje cyklus, tolikrát se vypíše na obrazovku výpis hodnoty proměnné ‚a‘.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pascal se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>