Pascal – Procedury


V posledních dvou dílech jste se seznámili s cykly While a For. Aby se naše programy staly přehlednými, je k tomu zapotřebí využít procedur. Ukážeme si tedy v tomto díle, jak používat procedury jednoduše…

Procedury

Procedura je jaká-si část programu, která je vyvolána jejím názvem. Procedura se dá nazvat i jako podprogram. Uvnitř bloku procedury se nachází příkazy, které jsou používány až po vyvolání procedury. Procedura je definována před hlavním blokem programu, o čemž jsme si ukázali v prvním dni. Proč to celé tak je? Proč zrovna před hlavním blokem a proč né na konci? No, program nejprve při svém spuštění projede kód řádek po řádku, dokud se nedostane k hlavní funkci začínající (BEGIN) a končící (END.). Program tedy načte tu proceduru ještě dřív, než se dostane k hlavní funkci a pak když narazí na část kódu, která proceduru vyvolává, program si uvědomí, že proceduru má načtenou v paměti a tedy ji spustí.

Syntaxe:

procedure NazevProcedury()
begin
  // prikazy
end;

Příklad:

program TestProcedur;                  // nazev programu

var a,b,c:integer;                   // deklarace promennych

procedure scitani();                  // nazev procedury
begin                          // zacatek bloku procedury
 write('Zadejte dve cisla oddelena mezerou: ');    
 readln(a,b);                     // vstup do promennych
 c := a + b;                      // provedeni vypoctu
 writeln(a,' + ',b,' = ',c);              // Vystup: 1 + 2 = 3
end;                          // konec bloku procedury

begin                          // zacatek bloku hlavni funkce
 writeln('Program na scitani dvou cisel');       
 scitani();                      // vyvolani procedury
 readln();                       // ceka na stisk klavesy ENTER
end.                          // konec bloku hlavni funkce

Popis: Program vypíše text na obrazovku, vyvolá funkci příkazem scitani(), program se odkáže na proceduru a provádí jednoduché operace pro výpočet dvou čísel. Program po výpočtu vyčkává jen na stisk klávesy ENTER a poté je ukončen.

Domácí úkol:

Napište program pro matematické operace stejný jako v článku s While cyklem (úloha 2), který byl za úkol a využijte navíc ještě procedury.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pascal se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>