[C++] Podmínky

Podmínky se využívají u logických porovnání, zda je třeba něco rovno něčemu. Pokud ta podmínka je splněna, že třeba dvě proměnné jsou si rovny, tak poté se provádějí příkazy uvnitř podmínky. V běžném životě by se to dalo přirovnat běžnému logickému uvažování.

„Je voda v konvici uvařena? Pokud ano, zalít čaj. Pokud ne, vyčkat na uvaření vody.“

Podmínky pro svůj zápis mají nějaký tvar, tomu tvaru zápisu říkáme „syntaxe„. Podmínky se zapisují tak, že začínají klíčovým slovem if, dále v závorkách následuje nějaká podmínka (př. x > 0), poté následuje dvojice složený závorek, mezi kterými se nachází příkazy při splnění dané podmínky.

if (podminka)
{
  //prikazy
}

Toto je tedy uvedená obecná syntaxe podmínky IF. Ale pro lepší pochopení si ukážeme jednoduchý příklad, za pomoci kterého snadno pochopíme jak podmínka v C++ funguje.

Příklad: Vytvoříme program, který se nás bude ptát na náš věk, v případě, že bude náš věk menší než 18 let, tak program vypíše „Jsi ještě dítě…“. Za to v případě kdy nám bude 18 let a více, program vypíše zase nějaký údaj.

#include <iostream>

using namespace std;

int vek;

int main()
{
  cout << "Zadejte vas vek: ";
  cin >> vek;              // Vyckava na zadani hodnoty

  if (vek < 18)             // Pokud hodnota v promenne je mensi, provede podminku
  {
    cout << "Jsi jeste dite...!" << endl;
  }
  else                  // Pokud nebyla provedena prvni podminka a neplati ze hodnota v promenne je mensi nez 18,tak provede tuto cast podminky
  {
    cout << "Jsi dospely, pokracoval bych dal, ale vic neumim..." << endl;
  }

  cin.get();               // Vyckava na stisk klavesy ENTER
  cin.get();
}

Takže tento program jak jsem již zmínil provedl operace, kde se ptal na hodnotu (náš věk), poté na základě podmínky provedl nějaké příkazy a poté vyčkal na stisk klávesy ENTER.

V případě, že chcete ještě více pochopit problematiku podmínek, doporučuji zhlédnout mé výukové video.

Příspěvek byl publikován v rubrice C++ se štítky , , , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů u [C++] Podmínky

 1. korem napsal:

  Díky za supr článek :) je to přehledný a jednoduše vysvětlené…myslím že Céčko se opravdu má cenu učit, já sem se dřív učil jenom HTML + CSS, ale to si myslím že je takovej základ, protože je to opravdu jednoduchý…jestli se chce někdo živit programováním, tak bych řekl že Céčko je k tomu ideální. A kdyby chtěl někdo nahnat trošku praxe, doporučil bych mu web http://itprojekty-nemecko.cz/, mě se to docela vyplatilo a celkem dost sem se v práci naučil :)

 2. TheOrangeMachi napsal:

  proč nejde třeba:
  char cmd,cmds = „ahoj“;

  cin >> cmd
  if(cmd==cmds)
  {
  cout << "No čuss!!";
  }

  • admin napsal:

   vidím v kódu chybu…
   char = 1 znak
   ty tam máš více znaků… na to by musel být string

   takže: char cmds = „ahoj“;
   není správně :)
   šlo by třeba i: char cmds[4] = „ahoj“

 3. vikttttttt napsal:

  Dobrý den, jak se napíše podmínka, že např. B je větší než 10 a zároveň menší než 30? děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>