[C++] Operátory


Minulý díl série článků o programování v C++, byl věnován proměnným a tentokrát se opět vrhneme na proměnné kombinované s operátory. Aby naše programy byli o funkce bohatší, lze využít programy například k početním úkonům. 


Operátory využíváme například v matematice. Může jím být plus, mínus nebo také ampersand (&).

Nejprve tedy vás seznámím s operátory, které v jazyce C++ budeme využívat. Přiložil jsem dva obrázky, seznamující s různými operátory pro C++. My si, ale ukážeme příklad jak operátory využít.

Vytvoříme si jednoduchý početní program, program bude provádět násobení a budeme postupovat krok za krokem, aby návod byl co nejpochopitelnější.

1. Krok

Vytvoříme si nejprve základní strukturu programu, jedná se o funci main, hlavičkový soubor a příkaz pro zpřístupnění direktivy. Tento krok budeme provádět u každého programování nějakého příkladu. Program uložte jako nasobeni.cpp

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{

}

Do tohoto kódu budeme dále vkládat další příkazy.

2. Krok

Vrhneme se na deklaraci proměnných. Jak jsme si vysvětlovali, tak proměnné deklarujeme nad funkci main a pod hlavičkovou knihovnu. Budeme počítat se třemi proměnnými. Uživatel zadá dvě čísla, to by jsme mohli brát jako proměnnou x1 a x2. Když se nad tím zamyslíme, tak program to sice vypočítá, ale aby napsal výsledek, je zapotřebí další proměnná a tu pojmenujeme vysledek.

int x1,x2,vysledek;

Tento řádek tedy bude nad funkcí main. Přiřadili jsme proměnným datový typ integer (short int). Pokud by jste počítali s vyššími čísly, tak je zapotřebí zvyšit rozsah datového typu a to, že by jste vybrali např. long int.

3. Krok

Deklarované proměnné máme a další co nás čeká je práce ve funkci main. Je zapotřebí získat dvě hodnoty od uživatele a následně s nimi dále pracovat. Nejprve si napíšeme nějakou uvítací zprávu a poté, že vyžadujeme zadání dvou čísel oddělené mezerou.

#include <iostream>

using namespace std;

int x1,x2,vysledek;

int main()
{
 cout << "Program nasobi vami zadana cisla" << endl;
 cout << "Zadejte dve cisla oddelena mezerou: ";
 cin >> x1 >> x2; 
}

Program tedy vypíše nějaké hlášení, poté vyžaduje od uživatele číselné zadání, a můžete si všimnout, že za tím řádkem není příkaz endl. Tím není zakončen řádek a za něj se pokračuje těmi čísly.. po stisknutí klávesy ENTER po zadání čísel, program skočí na další řádek a pokračuje dál. Teď je potřeba zapsat příkaz pro výpočet. Přiblížíme se konečně k našim operátorům a využijeme dva z nich. Operátor pro násobení a operátor pro přiřazení.

vysledek = x1 * x2;

Operátor = není tentokrát tím známým rovnítkem, ale přiřazuje hodnotu čísel vpravo proměnné vlevo.

Kdyby jsme měli mít rovnítko, tak ho zapíšeme takto ==.

Je důležité si pamatovat jak se zapisuje operátor přiřazení a jak rovnítko, v programu by vám tato neznalost mohla nadělat dobrou paseku. Vložte tedy tento výše uvedený příkaz do vašeho programu hned pod příkaz ve kterém se zadávají hodnoty do proměnných.

4. Krok

Jelikož jsme téměř na konci s naším programem, ještě chybí výpis informací (výsledku) na obrazovku a vyčkávání na stisk klávesy pro ukončení programu.

Vypíšeme celé znění příkladu a za ním jeho výsledek:

#include <iostream>

using namespace std;

int x1,x2,vysledek;

int main()
{
 cout << "Program nasobi vami zadana cisla" << endl;
 cout << "Zadejte dve cisla oddelena mezerou: ";
 cin >> x1 >> x2;

 vysledek = x1 * x2;

 cout << x1 << " * " << x2 << " = " << vysledek << endl;
 cin.get();
 cin.get();
}

Program tedy vypíše výsledek, zakončí řádek a za ním máme další přikazy (cin.get();)

Tento příkaz vyčkává na stisk klávesy. Někdy je zapotřebí mít dva za sebou, tak jako je to v tomto programu, aby byl program opravdu pozastaven, jinak konzole problikne, program se ukončí a vy si nestihnete přečíst ani výsledek. Buď pracujte s touto funkcí a nebo je možnost využít pod OS Windows  tento kód, který pozastaví konzoli:

system("PAUSE");

V tomto díle je to tedy všechno a příště opět zopakujeme operátory a využijeme je v podmínkách, které nám zase o něco zpestří naše programy. V případě nesrovnalostí, mě můžete kontaktovat a problém společně vyřešíme.

Příspěvek byl publikován v rubrice C++. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>