[C++] První program

Tento článek je věnován počátku programování v jazyce C++. V tomto díle si podrobně vysvětlíme postup vytváření prvního programu tedy „Hello, World!“


Jedná se tedy o první článek ze sérií programování v jazyce C++. 

Otevřete si své vývojové prostředí či jen obyčejný textový editor a budeme tvořit program od úplného základu. Pokud využíváte textového editoru nebo vývojového prostředí DEV C++, tak vytvořte nový prázdný zdrojový kód (nová prázdná stránka) a uložte ji jako prvniProg.cpp

Máme tedy náš nový program uložen a teď se vrhneme na jeho obsah. První co musí každý program který budete tvořit, je hlavičkový soubor iostream ten obsahuje nejrůznější funkce mezi které patří i výpis informací na obrazovku či  vstup do proměnných apod… Hlavičkový soubor iostream je tam velice důležitý, protože zajišťuje vstup a výstup. Rozhodně jsou i jiné hlavičkové soubory: pracující úzce se systémem, práce s časem,matematické operace. Rozhodně iostream bude to první co budete zapisovat na první řádek v programu.

Další nezbytnou částí programu je funkce MAIN. Tato funkce je vyvolávaná jako první a bez ní se program opět neobejde:

#include <iostream>

int main()
{
 std::cout << "Hello, world" << std::endl;
}

Takto tedy by měl vypadat náš první program. První je tedy naše vstupně/výstupní hlavička. Druhá je funkce main, ve které se nachází další příkaz. Vždy příkazy nějaké funkce se uvádějí uvnitř složených závorek. Závorky nám definují blok té funkce. Začátek a konec bloku funkce main je tedy označen závorkami. Závorky jsou tam nezbytné, protože, program musí vědět kde funkce main končí. Pokud bych uvedl příklad..

Tak před funkcí main se budou nacházet ještě nějaké funkce bez závorek, funkce main také nebude obsahovat závorky a pro kompilátor to bude veliká směs něčeho nesmyslného, s čím nebude umět pracovat a vypíše chyby. Závorky jsou tam nejen nutné, ale také pomáhají udržet přehlednost kódu kde se co nachází. Musíte se naučit psát kód co nejpřehledněji, aby v případě dlouhého programu, jste snadněji hledali chyby.

Program obsahuje mimo jiné taky příkaz std::cout a std::endl

Příkaz cout zajišťuje výpis informací na obrazovku. Směrové šipky ukazují směr toku informací. V našem případě text jde směrem k výpisu na obrazovku. Příkaz endl, zajišťuje zakončení aktuálního řádku tím kurzor v konzoli skočí na další řádek. Všechny příkazy které budeme psát musíme zakončit středníkem.

Pokud by jste měli delší program a před každým výpisem a zakončením, zapisovat předponu std::, tak by jste zachvilku ztratili trpělivost, protože to opravdu zdržuje. Existuje jistý příkaz, který zpřístupní definice. Jednoduše se zbavíme předpony std:: a místo std::cout už budeme zapisovat jen cout nebo endl.

Využívá se k tomuto:

using namespace std;

Zapisujte tento kód přímo pod hlavičkové soubory. Podoba našeho prvního programu bude ve výsledku taková:

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
 cout << "Hello, world" << endl;
}
Příspěvek byl publikován v rubrice C++. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>